GOŁĘBISIE – melodia i słowa jednego z najbardziej znanych „ogólnopolskich” chodzonych – polonezów, w tym przypadku jest to melodia chodzonego z Rzeszowskiego (od słynnej Kapeli Sowów) z dodaną przez nas drugą częścią i fragmentami tekstu.

Ten piękny i dostojny taniec może być również okazją do zabawy dla najmniejszych dzieci i ich opiekunów. Słyszeliśmy go także granego przez wspaniałe kapele z rzeszowskiego, bardziej figlarnie niż majestatycznie. Zabawa ta może być taka
– dzieci na początku kroczą trzymając się za ręce w tempie chodzonego do melodii bez słów, a po słowach „rozleciały mi się siwe gołębisie” – na przykład na znak -dźwięku bębna, rozbiegają się, by potem znowu słysząc spokojną melodię i słowa „a zagoń, że mi je nadobna Hanusiu, oj do domu!” schować się do „gniazdek”. Gniazdka mogą tworzyć rodzice trzymający się za ręce, lub rozłożone na podłodze chustki itd. Potem znowu chodzą spokojnie w tempie chodzonego. Zabawa ta była wiele razy sprawdzona na balach dla dzieci- prowadzonych przez kapele z Domu Tańca.

 

Gołębisie

Rozleciały mi się, siwe gołębisie
Oj po polu po polu,
A zagońże mi je nadobna Hanusiu,
Oj do domu, do domu.

Rozleciały mi się siwe gołębisie,
Oj po rosie, po rosie.
Poznam ci ja poznam, moją Hanuleńkę,
Oj po głosie, po głosie.

Nie na to ja śpiewam, żebyście słyszeli,
Raz smutno, raz wesoło,
Ale jeno na to, niech się świat weseli,
Oj wokoło, wokoło!

Pin It on Pinterest

Share This