Dlaczego warto pracować z tradycją i małymi dziećmi

z refleksji uczestniczek i uczestników oraz zespołu projektu

Kamila Gościcka- Kmieć, Święcienic

Dlaczego warto zaprzyjaźniać małe dzieci z tradycją?

Dla dzieci kultura ludowa jest bardzo ciekawa, lgną do niej i pragną ją poznawać. W swej prostocie jest ona bliska potrzebom dzieci. Owocem warsztatów Mały Kolberg są zajęcia teatralno – plastyczne “Baśniowa wioska Oskara Kolberga”, które przeprowadziłam wspólnie z koleżanką plastyczką podczas 5-dniowych półkolonii dla dzieci w lipcu 2014 r. w Domu Pracy Twórczej “Rybaczówka” w Święcienicy na Mazowszu. Każdego dnia dzieci poznawały nową baśń Oskara Kolberga oraz brały udział w warsztatach teatralnych na niej opartych. Nasze spotkania odbywały się na dużym podwórku, w lasku, pracowni plastycznej oraz na placu zabaw. Przestrzeń i żywy kontakt z przyrodą oraz mieszkańcami podwórka (kury, króliki, psy) bardzo zbliżały nas do świata przedstawionego w baśniach, które w większości rozgrywają się na wsi lub w bliskim kontakcie z naturą.

Dlaczego Mały Kolberg jest potrzebny?

Uważam warsztaty Mały Kolberg za bardzo inspirujące i potrzebne.  Udział w projekcie był dla mnie źródłem inspiracji, wiedzy i ciekawych informacji z dziedziny pedagogiki i psychologii dziecka. Mały Kolberg daje nam – pedagogom możliwość szerszego spojrzenia na potrzeby dziecka i pozwala wyjść im naprzeciw, zaproponować dzieciom coś nowego, wrócić do korzeni, zachwycić się tym, co wydawało się stare i zapomniane. Dla mnie zarówno warsztaty Mały Kolberg jak i te prowadzone przeze mnie z dziećmi, były bardzo ciekawym doświadczeniem i doskonałą zabawą.

Kinga Olbromska – Miłosz, Biblioteka, Radom

Dlaczego warto zaprzyjaźniać małe dzieci z tradycją?

Człowiek bez tradycji jest jak drzewo bez korzeni. Tradycja ma w sobie coś wartościowego, czego szkoda byłoby stracić, ma w sobie swoiste i niepowtarzalne piękno. To są nasze korzenie, o które warto dbać. Nawet jeśli los rzuci nas gdzieś daleko, to dzięki tym korzeniom wiemy kim i jacy jesteśmy. Ponadto człowiek jest istotą bardzo ciekawską i zawsze będzie dociekał jak było kiedyś i co było przed nami. Ciekawi jesteśmy jacy byli nasi przodkowie – a na to pytanie częściowo odpowiada tradycja i kultura ludowa.

Małe dzieci są ciekawe świata  i pozbawione barier. Nie wstydzą się czegoś robić “bo to obciach”, są otwarte na wszelkie pomysły. Bo czym skorupka za młodu nasiąknie…..Im wcześniej będziemy dzieciom pomagali uwewnętrzniać ważne wartości tym głębiej się one w nich zakorzenią. Będzie to dla nich naturalne, normalne.

Dlaczego Mały Kolberg jest potrzebny?

Mały Kolberg pozwala odsłonić piękno tradycji tym , którzy nie do końca są do niej przekonani. Pokazać, że tradycja to nie jakieś zabobony, ale to tradycja ustanowiona przez naszych przodków. Mały Kolberg podpowiada, w jaki sposób można innych zainteresować kulturą ludową. W jaki sposób można przenieść tradycję i kulturę ludową na współczesny grunt. Jak połączyć tradycję  z nowoczesnością.

Agnieszka Drożdż – Ośrodek Kultury i Biblioteka, Brzeszcze

Dlaczego warto zaprzyjaźniać małe dzieci z tradycją?

– Bo dzieci  interesują się życiem swoich dziadków i pradziadków. Chcą i lubią wiedzieć jak spędzali dnie, czym się zajmowali. jakie mieli zabawki i czym się bawili, skoro nie było tabletów.

– Bo to świetna zabawa.

– Bo dobrze, gdy dziecko ma poczucie patriotyzmu lokalnego. Może to zbyt patetycznie powiedziane, ale chodzi mi o to, że dzieci powinny wiedzieć choćby skąd nazwa ich miejscowości się wzięła albo skąd i po co są dożynki.

Dlaczego Mały Kolberg jest potrzebny?

– Bo poznają lokalne tradycje, bo śpiewają, bo tańczą, bo czytają lub słuchają jak się im czyta, bo się spotykają i wspólnie spędzają czas.

– Bo nam – uczestnikom – warsztaty podsunęły pomysły na nowatorskie formy zajęć, umożliwiły poznawanie nowych ludzi i wymianę doświadczeń.

Katarzyna Nowaczyk, Biblioteka Publiczna Gminy Nowe Miasto nad Wartą, Filia w Chociczy

Dlaczego warto zaprzyjaźniać małe dzieci z tradycją?

Nie tylko warto, a nawet trzeba, żeby kultura ludowa przetrwała i nie zginęła w świecie pełnym komputerów i innych wynalazków. Myślę, że zabawa typu “ojciec Wirgiliusz” będzie milej wspominana przez dzieciaki niż najnowsza wersja gry komputerowej, a tańce być może będą inspiracją do nowej pasji w przyszłości.

Dlaczego Mały Kolberg jest potrzebny?

Ponieważ dał mi wiele pomysłów na przeprowadzenie ciekawych, a zarazem prostych zajęć, w których kultura ludowa odgrywa główną rolę. Przyznam, że nie odważyłabym się tańczyć w bibliotece z dzieciakami gdyby nie to szkolenie.

Żaneta Kucharska, Przedszkole 77, Olsztyn

Dlaczego warto zaprzyjaźniać małe dzieci z tradycją?

Żyjemy w bardzo zepsutym świecie, ciężko jest o dobrą muzykę w mediach. Muzyka schodzi na drugi plan, ważniejsze są wizualizacje. Półnagie kobiety, przepych, pieniądze, samochody pokazują nam ‘muzykę’, ważną rolę dzisiejszej muzyki odgrywa teledysk. Pewnie dlatego, iż sama muzyka ma mało do przedstawienia…Dzieci niestety żyją taką muzyką, zapytane o piosenki jakie znają wymieniają gwiazdy telewizji i trudno się dziwić skoro wszędzie tego pełno. Dlatego powinno się pokazywać dzieciom to co jest najlepsze, każdy powinien znać swój region, to czym żyły jego prababcie oraz inni przodkowie. Dzieci naprawdę potrzebują muzyki prostej i zawierającej piękno samej w sobie, bez zbędnych dodatków. Mało jest muzyki dla dzieci, takiej już się nie tworzy, pokazujmy im to co pięknego już zostało stworzone.

Dlaczego Mały Kolberg jest potrzebny?

Uważam iż Mały Kolberg to super przedsięwzięcie. Ja sama pochodzę z Kujaw, jestem Inowrocławianką. Przeprowadziłam się do Olsztyna dwa lata temu. Podczas praktyk studenckich poznawałam powoli muzykę Warmii, która była dla mnie zupełnie obca. Na szkoleniu poznałam kawałek pięknej kultury muzycznej, teraz jako nauczycielka muzyki będę mogła wszystkim dzieciom odkrywać ich region, kulturę.

Katarzyna Stolarczyk,

Dlaczego warto zaprzyjaźniać małe dzieci z tradycją?

Tradycja to nie tylko słowo, ale cała przeszłość każdego narodu. Jeśli chcemy wychować nasze dzieci na Polaków, to należy pokazać im same początki. Pamiętajmy, że to właśnie dzieci są kolejnym ogniwem w łańcuchu tradycji, która jeśli ma przetrwać, potrzebuje kontynuacji.

Dlaczego Mały Kolberg jest potrzebny?

Mały Kolberg jest potrzebny, gdyż dzieci nieświadome są tego, że  na co dzień korzystają z dziedzictwa dziadków i rodziców, coćby na przykład poprzez wyliczanki czy opowieści babci. Najważniejsze jest jednak to, że dzieci mogą przywrócić pewnym wartościom pamięć i dawny blask, ale muszą wiedzieć, że tradycja istnieje.

Angelika Mrozińska, Biblioteka w Łęczycy

Dlaczego warto zaprzyjaźniać małe dzieci z tradycją?

Przede wszystkim dlatego, że dzieci, szczególnie te małe, nie znają tradycji i zwyczajów związanych ze swoim regionem. Poznając je mogą się również świetnie bawić, tak jak podczas innych zajęć.

Dlaczego Mały Kolberg potrzebny?

Podczas warsztatów w ramach projektu Mały Kolberg poznałam wiele fantastycznych zabaw z muzyką skierowanych dla dzieci, których z pewnością nie poznałabym nigdzie indziej.

Małgorzata Gołębiowska-Dyrek, Ideownia, Poznań

Dlaczego warto zaprzyjaźniać małe dzieci z tradycją?

Każdy naród ma swoje tradycje, jeśli je pielęgnuje to będzie trwać i się nie zagubi. Polska ma co przekazywać, biorąc pod uwagę nasz folklor oraz jego różnorodność. Musimy dbać, aby nasze dziedzictwo było pielęgnowane. I tu zaczyna się  rola małych dzieci, które chcą poznać, wręcz chłoną wiedzę im przekazywaną, dlatego tak ważne jest, aby zapoznać je z tradycją i być dla nich przykładem, że nasze dziedzictwo jest warte poświęcenia mu uwagi.

Dlaczego Mały Kolberg potrzebny?

Mały Kolberg to ciekawy sposób przekazywana wiedzy, dostarczania narzędzi do pracy z małymi dziećmi oraz “motor” do zapoznawanie ich z folklorem.

Elżbieta Kozłowska, Biblioteka w Korszach

Dlaczego warto zaprzyjaźniać małe dzieci z tradycją?

Odpowiedź jest prosta i oczywista. Jeżeli my nie przekażemy naszych radosnych  przyśpiewek, to prawdopodobnie folklor muzyczny i nie tylko on – zaginie.

Dlaczego Mały Kolberg jest potrzebny?

Odpowiem na podstawie swojego  doświadczeniu. Miałam trzy spotkania  i  zauważyłam wielkie zainteresowanie dzieci muzyką ludową i także zainteresowanie instrumentami. Nawet przy instrumentach zabawkowych po krótkiej próbie  starsi i najmłodsze dzieci wspólnie zagrały „Panie Janie rano wstań”… Podsumowując dobrze, że znaleźli się ludzie którzy dążą do tego aby nasza tradycja została przekazana najmłodszym.

Małgorzata Bzowa, Liliana Szczepaniak, Orzechowo

Dlaczego warto zaprzyjaźniać małe dzieci z tradycją?

Bo dzieci to nasza przyszłość i czego nauczymy je dziś, będzie owocowało w przyszłości. To co zaszczepimy w dzieciach, one jako osoby dorosłe przekażą następnym pokoleniom. Dzięki temu zostanie zachowana ciągłość kultury i tradycji. Zachowamy nasze zwyczaje, tradycje naszych dziadków. Nasza odrębność jako narodu na tle Europy zostanie zachowana właśnie dzięki krzewieniu zwyczajów i przybliżaniu ich  naszym dzieciom. Celebrowanie świąt i związanych z nimi zwyczajów w gronie rodzinnym i pokazywanie tego najmłodszym będzie owocowało kontynuowaniem i zachowaniem tradycji.

Dlaczego Mały Kolberg jest potrzebny?

Bo nie we wszystkich domach dzieci uczą się zwyczajów swoich przodków. Bo dzięki projektowi można poznać zwyczaje już zapomniane, spotkać ciekawych ludzi, wymienić się doświadczeniami .

Jolanta Cesarz

Dlaczego warto zaprzyjaźniać małe dzieci z tradycją?

Tradycja jest najważniejsza, a obcowanie z nią małych dzieci może przynieść wspaniałe efekty. Od najmłodszych lat powinno się dawać dzieciom możliwość poznawania tradycji i cieszenia się nią.

Dlaczego Mały Kolberg jest potrzebny?

Mały Kolberg jest bardzo potrzebny, ponieważ daje on narzędzia i metody do poznawania przez dzieci tradycji różnych regionów Polski. Myślę, iż wielu osobom chodziły po głowie pomysły organizowania podobnych warsztatów, jednak niejednokrotnie od pomysłu do realizacji długa droga. Aby ją skrócić mamy Małego Kolberga.

Monika Górniewicz, Stowarzyszenie Animator

Dlaczego warto zaprzyjaźniać małe dzieci z tradycją?

Cyklicznie kontaktuję się z Kapelą Niwińskich i innymi zespołami. Nasze Stowarzyszenie organizuje plenerową imprezę folklorystyczną “Święto Kultury Regionalnej” (Nowa Wieś, gmina Warka). Tam na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego odbywa się nasze święto – czas na wędrówkę w czasie, by choć na chwilę powrócić do minionej świetności Mazowsza, z czasów kiedy przekazywanie tradycji było naturalnym procesem. Wizyta u nas przekona każdego o tym, że “Tradycja to piękno, które chronimy, a nie więzy, które nas krępują…”

Agata Turczyn, Muzeum w Łowiczu

Dlaczego warto zaprzyjaźniać małe dzieci z tradycją?

Bo małe dzieci z chęcią i wielką radością podchodzą do dawnych zabaw – zarówno tych, które już znają, jak i tych, które są dla nich nowe. Kiedy obok są rodzice i dziadkowie, to bez problemu mogą oni włączyć się we wspólną zabawę i przypomnieć sobie gry z własnego dzieciństwa – przekrój wiekowy grupy może być naprawdę bardzo duży. To też świetna okazja do tego, żeby maluchy osłuchały się i oswoiły z muzyką tradycyjną – nie tylko w jej stylizowanej i uładzonej formie, którą często proponują zespoły folklorystyczne, ale także w jej bardziej autentycznym wydaniu.

Dlaczego Mały Kolberg jest potrzebny?

Ponieważ uświadamia ludziom pracującym z dziećmi, że nie muszą daleko szukać inspiracji dla swoich działań. Wystarczy się rozejrzeć i wykorzystać to, co już mamy (i to od pokoleń). Dla mnie największym odkryciem było właśnie to, że przecież wszystko, czego potrzebuję, mam w zasięgu ręki. A i dla dzieci tematy te są wciąż interesujące, bo też bardzo praktyczne – wszystkie poznane na zajęciach zabawy są przecież gotowym materiałem do wykorzystania na własnym podwórku.

Paulina Sobieraj, Biblioteka w Lubrańcu

Dlaczego warto zaprzyjaźniać małe dzieci z tradycją?

Tradycja uświadamia nam pewną przynależność. Buduje nasze poczucie wartości wśród społeczeństwa. Ważne jest, by dzieci nie wstydziły się swoich korzeni, by nigdy nie wypierały się tego, skąd pochodzą. Musimy nauczyć młodych doceniania tego, co zostawili nam przodkowie.

Dlaczego Mały Kolberg jest potrzebny?

Mały Kolberg to świetne przedsięwzięcie. To nauka przez zabawę. Pokazywanie, że tradycję powinni kultywować wszyscy – i mogą wszyscy!

Justyna Daniel, Biblioteka w Jarocinie

Dlaczego warto zaprzyjaźniać małe dzieci z tradycją?

Uważam, że dzieci należy uczyć pielęgnowania tradycji od najmłodszych lat. Dla dzieci to jest odkrywanie innego świata – w dobie komputerów, które dla nich są tak oczywiste. Stare instrumenty, stroje, muzyka, gwara – to dla dzieci odległe, nieznane rzeczy i obszary, które je ciekawią i tę ciekawość trzeba w nich rozbudzić.

Ja stawiam na gwarę Ziemi Jarocińskiej (delikatnie różni się od gwary wielkopolskiej). Właśnie jesteśmy na etapie przygotowań książeczki gwary dla dzieci. Współpracuję ze znawczynią naszej gwary. Mamy już tekst i ilustracje, teraz tylko szukamy środków na dofinansowanie. Bohaterem książeczki jest piesek jamnik, który ma strasznie dużo przygód. Książka jest napisana w wersji gwarowej i w języku literackim – tak by dzieci mogły sobie porównać znaczenia słów, kontekst zdań. Do tego wszystkiego przygotowujemy jeszcze materiały edukacyjne – będą pomocne przy prowadzeniu zajęć.

Dlaczego Mały Kolberg jest potrzebny?

Mały Kolberg to świetna sprawa. Ważne, że ktoś zauważył potrzebę promowania naszych tradycji wśród najmłodszych. Uważam też za bardzo potrzebne warsztaty dla bibliotekarzy i innych dorosłych pracujących z dziećmi. Spotkania z profesjonalistami zajmującymi się tradycją, zwyczajami, folklorem były dla mnie cenne. Dzięki tym zajęciom dowiedziałam się na co zwracać uwagę przekazując wiedzę maluchom, o co zadbać, kogo zaprosić. Poznałam też stare zabawy, piosenki, przyśpiewki itp. Wszystko to wzbogaciło mój warsztat pracy w tym obszarze.

Karina Animucka, Olszyna

Dlaczego warto zaprzyjaźniać małe dzieci z tradycją?

Obserwując obecne życie z przykrością trzeba stwierdzić, że przywiązujemy do tradycji coraz mniej uwagi. Mieszkając na wsi widzę jak z roku na rok słabnie zaangażowanie i chęć nawiązywania do kultury ludowej. Jednocześnie jestem przekonana, że pozytywna postawa nas – dorosłych na rzecz działań przekazujących wiedzę o tradycjach właśnie dzieciom zaowocuje traktowaniem tradycji jako czegoś powszedniego, bez oporów, zahamowań, z poszanowaniem. Ważny jest również sposób przekazywania, integrowanie dzieci w grupie – dla mnie to pierwszy i najważniejszy punkt, od tego zależy cały dalszy plan działania. Pracując z dziećmi zauważam ogromną potrzebę właśnie odpowiedniej integracji , poczucia zasad, poczucia bezpieczeństwa w grupie. Ważne też jest “żywe” uczestnictwo dzieci w działaniach np. wtedy , gdy mogą doświadczyć instrumentu muzycznego. Takie doświadczenia wpisują się w pamięć na całe życie.

Dlaczego Mały Kolberg jest potrzebny?

Mały Kolberg to narzędzie, które mi osobiście pozwoliło na “zadziałanie”. Na umocnienie w przekonaniach i dążeniach. Wymiar ogólnopolski nadaje większy prestiż i możliwość przekonania zwierzchników do takich działań.

Anna Perzyńska, Fundacja JA KOBIETA  z Warszawy

Dlaczego warto zaprzyjaźniać małe dzieci z tradycją?

Osobiście uważam, że edukacja regionalna jest bardzo ważna zarówno ze względów edukacyjnych i wychowawczych. Uwrażliwia dzieci i uczy szacunku do przeszłości i tradycji. Ja sama jak pracowałam w Szkole Podstawowej nr.60 jako nauczyciel bibliotekarz zajmowałam się tematyką małych ojczyzn i prowadziłam zajęcia dotyczące Mazowsza i historii Grochowa . Biorąc udział w szkoleniu doskonalącym w Warszawie sama widziałam jak dużo radości daje dzieciom poznawanie  dawnych instrumentów muzycznych i zabaw  i jak chętnie biorą udział w takich zajęciach.

Dlaczego Mały Kolberg jest potrzebny?

Mały Kolberg jest szczególnie ważny w edukacji małych dzieci, ponieważ dzięki niemu nie zapomną dawnych tradycji, zabaw i pieśni ludowych co będzie miało wpływ na ich dalsze życie.

Krystian Pisowicz, Kapela na Krzywych Dżwiękach z Krakowa

Od wielu lat czuję dyskomfort, gdy moi współrodacy wiedzą więcej o tańcach południowoamerykańskich, niż o oberku; kiedy znajomi skrzypkowie wywijają irlandzkie melodie,nie umiejąc jednocześnie zagrać ani jednego mazurka; gdy młodzież na spotkaniach śpiewa afrykańskie piosenki (nie rozumiejąc zupełnie ich słów) i wybija rytmy z czarnej Afryki, a zapytana o rytm oberka lub polki robi zdzwioną minę.

Gdzie nasza tożsamość muzyczna, gdzie nasza tożsamość taneczna, gdzie nasza tożsamość w ogóle sobie poszła? Chyba wywędrowała z ostatnimi ułanami, którzy nieśli swoje pieśni żołnierskie układane do ludowych melodii w dalekie kraje Europy.

Jakiś czas temu pochyliłem się nad studnią wspomnień z dzieciństwa i nagle jak ciche ucho z jej dna usłyszałem pieśń o kalinie i Jasiu, którą śpiewała mi moja Mama gdy byłem małym chłopcem. Pieśń kończyła się tragicznie (bo romantyczną była, a w takich pieśniach końca dobrego nie ma), więc prosiłem Mamę, by w kółko mi ją śpiewała, bo może z którymś razem los bohaterów się odmieni i nie zginą.

Muzyka, specyficzne słowa, bohaterowie pieśni, rytmy, tańce i zabawy, które im towarzyszą kształtują naszą wrażliwość, osobowość, nasze wyobrażenie Świata, nasz Świat.  Dają nam punkt odniesienia, są naszą Ziemią, na której możemy stanąć i czuć się bezpiecznie, bo to nasza Ziemia i możemy nie niej mieszkać, bawić się i czuć się szczęśliwymi. Jeśli na tej Ziemi możemy jeszcze spotkać się z innymi, to tym lepiej, bo w dobrej kompanii weselej.

Przekazując naturalną polską kulturę muzyczną i taneczną kolejnym pokoleniom, łączymy tych którzy byli przed nami, z tymi którzy będą po nas, budując wiszący most nad wielką przepaścią pustki i otchłani bez wspólnych symboli, tożsamości, poczucia bezpieczeństwa i sensu istnienia.

Wspierajmy projekt “Mały Kolberg” i dbajmy o to, aby nasz wspólny polski dom pełen niezwykłej muzyki i tańców nie rozsypał się na naszych oczach.

Pin It on Pinterest

Share This