Sędek, czyli kielecka szkoła tradycji 

 Dorota Murzynowska  

…powrót do “Sędek, czyli kielecka szkoła tradycji”

10348730_674040352645614_1300660556337899185_o-16Ideą Kieleckiej szkoły tradycji jest odkrywanie i ożywianie dawnych tradycji muzycznych wschodniej części województwa świętokrzyskiego.

Inspiracją do naszych poszukiwań były spotkania z wiejskimi mistrzami muzyki tradycyjnej z okolic Łagowa i Opatowa: klarnecistą Stanisławem Witkowskim, akordeonistą Władysławem Bąkiem oraz śpiewaczkami: Marią Kowalik, Marią Gałką i innymi.

Szczególnie zafascynowały nas chłopy – świętokrzyska odmiana mazurków – oraz brzmienie i repertuar kapel z rozbudowaną sekcją dętą, które w tych stronach przeżywały okres świetności od lat 50. do lat 70. XX wieku.

Nasze pierwsze działania w tych stronach związane były z organizacją Kieleckiego Taboru Domu Tańca. To letnie spotkanie miłośników muzyki tradycyjnej odbyło się w Sędku pod Łagowem dwa razy (2013, 2014), ciesząc się wielkim zainteresowaniem osób przyjezdnych i miejscowych. Zaintrygowani żywą reakcją lokalnej społeczności, poszukujemy formuł, które pozwoliłyby w jak najpełniejszy sposób spotykać się przy starej muzyce w jej rodzimych stronach.

Grupę operacyjną Kieleckiej Szkoły Tradycji stanowią: Marcin Żytomirski, Dorota Murzynowska, Katarzyna Rosik, Michał Maziarz, Maniucha Bikont, Ewa Grochowska.

Nad odtworzeniem brzmienia kieleckiej kapeli pracują także: Maciej Filipczuk, Mateusz Kowalski, Michał Żak, Szczepan Pospieszalski.

…powrót do “Sędek, czyli kielecka szkoła tradycji”

Sędek

Pin It on Pinterest

Share This