Pomóż wydać książkę z zabawami dla dzieci z płytą CD z muzyką tradycyjną z Podlasia: https://zrzutka.pl/malykolberg

To druga publikacja w serii Mały Kolberg | Niezbędnik przybliżająca dzieciom lokalne tradycje całej Polski.

Po sukcesie ubiegłorocznej kampanii i wydaniu pierwszej publikacji z ludowymi zabawami i tańcami dla dzieci zachęcamy do wsparcia części drugiej, poświęconej kulturze tradycyjnej Podlasia.

Seria publikacji “Mały Kolberg | Niezbędnik” jest uzupełnieniem rozpoczętego w 2014 roku projektu Mały Kolberg, którego celem jest włączanie lokalnych tradycji do codziennego życia dzieci i całych społeczności.

Dla kogo jest ta publikacja?

-> Dla osób pracujących z dziećmi
w żłobkach, przedszkolach, szkołach, bibliotekach, domach kultury, świetlicach.

Jeśli poszukujesz dobrych materiałów do pracy, zależy Ci, by prowadzone przez Ciebie zajęcia były dla dzieci niezwykłą przygodą. Wesprzyj nasz projekt i stwórz z nami dobrej jakości materiały do pracy z dziećmi!

-> Dla miłośników kultury tradycyjnej,
patriotów lokalnych, etnografów, kolekcjonerów, miłośników muzyki, śpiewu i tańca.

Podlasie to różnorodność religii, kultur i języków. Pomóż poznawać ją dzieciom już od najmłodszych lat przez zabawę, taniec i śpiew.

-> Dla dzieci i rodziców.
Nie wiecie w co się bawić? Nasza publikacja to spora dawka zabawy!

Piosenki, których można słuchać i śpiewać godzinami, Tańce i zabawy, które są łatwe dla dzieci ale atrakcyjne także dla dorosłych. Nic dziwnego, skoro bawiły się nimi pokolenia naszych babć i dziadków. Wspieraj nas aby mogły zagościć także w Twoim domu.

Co będzie w publikacji?

W projekcie Mały Kolberg stawiamy na kontakt z żywą muzyką – stąd szkolenia prowadzą młodzi muzycy, którzy sami nauczyli się tradycyjnych melodii od ludowych muzykantów i śpiewaczek. Sami zostali powiernikami i kontynuatorami ludowych tradycji wykonawczych, stylu i repertuaru.

Spotkanie z żywą muzyką jest zarówno dla dzieci jak i dorosłych ogromnym przeżyciem. Kontakt z akustycznym instrumentem i śpiewem sprawia ogromną przyjemność i satysfakcję – jest nie do zastąpienia.

Zdajemy sobie jednak sprawę, że nie każdy ma możliwość zaproszenia muzyka. Dlatego postanowiliśmy zaproponować publikację, która wypełni lukę i dostarczy osobom pracującym z dziećmi możliwości prowadzenia tradycyjnych zabaw i śpiewania piosenek.

Nasza publikacja będzie się składała z książeczki, w której znajdą się ilustrowane opisy zabaw, teksty piosenek i ilustracje, oraz płyty CD z akompaniamentami do zabaw nagranymi przez wybitnych muzyków – uczniów dawnych mistrzów.

Część zabaw posiada instruktaż wideo opublikowany na kanale youtube.com/malykolberg – linki do odpowiednich filmów także znajdą się w naszej publikacji.

Na co konkretnie zbieramy?

Zbieramy pieniądze na wydrukowanie książki i wytłoczenie płyt. Zależy nam na tym, aby już od początku powstało wystarczająco duży nakład obniżyć koszty pojedynczego egzemplarza.

Dzięki Waszemu wsparciu będziemy mogli też włożyć więcej pracy w opracowanie opisów zabaw i dopieszczenie szaty graficznej.

Uzyskaliśmy już dofinansowanie od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku. W ramach projektu zobowiązaliśmy się do pokrycia części kosztów – liczymy więc tym bardziej na Waszą pomoc.

Projekt Mały Kolberg
Mały Kto?

Oskar Kolberg żył w dziewiętnastym wieku w Polsce. Był przyjacielem Chopina i Norwida a interesował się folklorem. W ciągu swojego życia opisał obyczaje, pieśni, tańce i legendy zebrane podczas swoich podróży. Jego zbiory, opracowywane i wydawane do dziś zajmują ponad 80 tomów.

Mały Kolberg

Mały Kolberg to projekt, który powstał w Roku Oskara Kolberga z potrzeby umożliwienia małym dzieciom kontaktu z żywą tradycją w muzyce, śpiewie i tańcu oraz uwrażliwianie na przekazy babć i dziadków. Prowadzimy szkolenia dla osób pracujących z małymi dziećmi. Uczymy starych zabaw i piosenek oraz podpowiadamy jak samemu odkrywać lokalne tradycje.

Zbieramy zabawy tradycyjne, tańce i piosenki dla dzieci. Na naszej stronie internetowej i kanale YouTube mamy ich już ponad 200.

malykolberg.pl
youtube.com/malykolberg

Twórcy projektu:
Witold Roy Zalewski
Producent, kierownik artystyczny

Realizator nagrań, wydawca, muzyk, animator kultury, dokumentalista. Tworzy dokumentację projektu Mały Kolberg i jest odpowiedzialny za jego współorganizację ze strony Forum Muzyki Tradycyjnych. Producent muzyczny płyt z muzyką tradycyjną m.in. “łOj dolo moja dolo” zespołu Jarzębina z Kocudzy oraz “Tyndyryndy – do tańca”.

Jest również śpiewakiem i muzykiem tradycyjnym czerpiącym repertuar od mistrzów z Roztocza, Wielkopolski i Polesia a także z zapisów etnografów m.in. Oskara Kolberga. Występuje w zespołach Daorientacja i Jaworowi Ludzie.

Katarzyna Paterek
Koordynatorka projektu Mały Kolberg

Trenerka, terapeutka, animatorka, koordynatorka projektów społecznych. Od 2005 roku związana z trzecim sektorem. Wspiera NGO, biblioteki, domy kultury, świetlice, które chcą polepszać jakość edukacji dzieci. Współtworzy amatorskie grupy śpiewu tradycyjnego: Rozśpiewania Warszawskie, Stara Śpiewka oraz grupę (nie)zwyczajny śpiew. W projekt “Mały Kolberg” jest zaangażowana od samego początku odpowiadając za koordynację i komunikację ze strony Fundacji Rozwoju Dzieci.

Kapela Batareja

Kapela powstała w 2017 r. Jest zafascynowana muzyką tradycyjną różnych stron Polski. Coraz częściej sięga jednak po repertuar jej wschodniej części – muzykę Suwalszczyzny, Podlasia, Lubelszczyzny i Zamojszczyzny, a także wschodniego pogranicza. W roku 2017 i 2018 kapela prowadziła warsztaty dla uczestniczek i uczestników projektu Mały Kolberg na Podlasiu zbierając i przekazując tradycyjne zabawy, piosenki i tańce Podlasia.Mateusz Tymura – akordeon, śpew, Zbyszek Rusiłowicz – cymbały rzeszowskie, Julita Charytoniuk – baraban, bębenek obręczowy, śpiew, Magdalena Dąbrowska – skrzypce, taniec

Mały Kolberg | Niezbędnik. Część 1 – Wielkopolska

w 2017 r. wspólnie z Instytutem Muzyki i Tańca wydaliśmy pierwszą w serii publikację – poświęconą Wielkopolsce. Książka z płytą CD dostępna jest w księgarniach oraz w sprzedaży wysyłkowej w serwisie Allegro: https://www.akademiakolberga.pl/project/maly-kolberg-niezbednik-czesc-1-wielkopolska/

Informacje o organizatorze

Fundacja Mały Kolberg

Fundacja została założona w 2018 r. i kontynuuje działania programu Mały Kolberg zapoczątkowane w 2014 r. przez Fundację Rozwoju Dzieci, Instytut Muzyki i Tańca oraz Forum Muzyki Tradycyjnej. Współpracujemy z różnymi podmiotami i osobami w celu rozwijania lokalnych projektów szkoleniowych i włączania tradycji lokalnych do pracy z dziećmi.

Wydawcą publikacji Mały Kolberg | Niezbędnik jest Stowarzyszenie Orliczko, na którego rzecz Fundacja zbiera środki.

Pin It on Pinterest

Share This