Zapraszamy na szkolenie dotyczące polskich tradycji kolędniczych – włączania ich w edukację i wspieranie rozwoju dziecka.

KOLĘDOWANIE
Kolędowanie to jeden z najstarszych i najbardziej żywotnych obrzędów w naszej kulturze. Odwołuje się do podstawowych ludzkich potrzeb – radości, więzi, gościnności, nadziei. W polskich tradycjach kolędniczych zapisana jest również historia muzyki, stroju, sposobu życia sprzed lat. Wspólne kolędowanie scala grupy, pozwala poznać sąsiadów, zrobić coś dobrego a przede wszystkim dostarcza wielu pozytywnych bodźców i wrażeń.

WARSZTAT
W trakcie warsztatu dowiesz się na czym polega tradycyjne kolędowanie i poznasz warianty kolędowania obecne na Dolnym Śląsku. Doświadczysz wspólnego śpiewu. Zabierzesz ze sobą pieśni kolędnicze, oracyjki, pomysły na stroje czy kolędnicze przedstawienia. Dowiesz się też gdzie szukać dalszych inspiracji, materiałów i źródeł.

DLA KOGO
Zapraszamy wszystkie osoby pracujące z dziećmi w przedszkolach, szkołach, bibliotekach, świetlicach, rodziców, dziadków i wszystkich zainteresowanych.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE
Warsztaty odbędą się 4 grudnia 2021 r. w godzinach 10:00 – 14:00
we Wrocławiu w siedzibie Reprezentacyjnego Dolnośląskego Zespołu Pieśni i Tańca “Wrocław”
adres: Tadeusza Kościuszki 35A, 50-011 Wrocław
Osoby uczestniczące w warsztatach otrzymają zaświadczenia w formie dokumenty pdf.

ODPŁATNOŚĆ
Cena regularna: 120 zł
Cena promocyjna: 90 zł (dostępne do 30 listopada)
ZAPISY:
https://app.evenea.pl/event/mk2021kolednicze/

OSOBY PROWADZĄCE
Warsztaty poprowadzą osoby praktykujące obyczaj kolędowania, badaczki, etnografki i artystki od lat związane z ruchem odnowy polskiej kultury tradycyjnej.

Marta Derejczyk
Absolwentka etnologii i antropologii kultury oraz filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Wrocławskim, uczestniczka wielu etnograficznych badań terenowych, od 2008 roku zaangażowana w badania na Dolnym Śląsku. Autorka publikacji dla dzieci,
wystaw, płyt z muzyką tradycyjną i filmów edukacyjnych poświęconych powojennemu osadnictwu na Dolnym Śląsku. Pracuje jako edukatorka w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu.

Joanna Skowrońska
Etnolożka, śpiewaczka i mama. Od wielu lat prowadzi badania terenowe w Polsce, głównie w Łęczyckim i na Dolnym Śląsku, a także na Polesiu ukraińskim. Rejestruje, dokumentuje i bada pieśni, czego efektem są płyty wydawane przez Fundację Ważka i Muzyka Zakorzeniona. Pieśni uczy się głównie u wiejskich śpiewaczek i śpiewaków, Bada zróżnicowanie emisji głosu w śpiewie tradycyjnym, a także przemiany obrzędów.

Wydarzenie organizuje Fundacja Mały Kolberg.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury” oraz logotypu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Pin It on Pinterest

Share This