Wiejski Klub Tańca / Wygnanów
Wygnanów to wieś, której próżno szukać na pierwszej lepszej mapie – potrzebna jest porządna sztabówka. Rozmiar niech jednak nie myli, ta nieduża miejscowość ma duże tradycje muzyczne: tu mieszkał nestor kajockich skrzypków Wacław Neska, tutaj żyje jeden z najlepszych harmonistów w regionie – Tadeusz Lipiec. Wydaje się, ze wszystko zaczęło się od jednego człowieka, który swoją miłością do muzyki zaczął zarażać innych, rozbudzając w nich skrywany od dawna apetyt na szalone, całonocne zabawy.
Trzeba kochać tę muzykę żeby coś jej ofiarować i samego siebie ofiarować. Andrzej Jurkowski (lokalny przedsiębiorca, mecenas i animator kultury, miłośnik muzyki tradycyjnej)
Pomysł na zabawy w Wygnanowie pojawił się kilka lat temu. W kilku podprzysuskich wsiach zaczęto organizować zabawy taneczne przy wsparciu olsztyńskiego Stowarzyszenia “Tratwa” i licznej grupy zapaleńców z całej Polski. Królowały na nich starodawne oberki, polki i walczyki.
U nas taka szkoła była niewykorzystana, dziurawa podłoga, opuszczone to było. Dążyłem jednak aby sprowadzić tę muzykę do nas i żebyśmy w Wygnanowie jeszcze zatańczyli. Andrzej Jurkowski
Dzięki Andrzejowi Jurkowskiemu stara szkoła zamieniła się w Dom Ludowy – otwarty hucznie w 2011 roku. To był przełom. Przynajmniej dwa razy do roku do Wygnanowa zjeżdżają najlepsi wiejscy muzykanci z okolic wraz ze swymi uczniami pochodzącymi z niemalże całej Polski, a nawet Europy.
Teraz gdzie się nie jest to się pytają kiedy w Wygnanowie, wszystko rzucają i przyjeżdżają. To my do Warszawy, a tu Warszawa do nas? Z Estonii, Portugalii. Jak mówię innym to nie dowierzają. Gdzie tu na taką wieś. Wygnanów, gdzie to jest na mapie? Nie ma. Rafał Lipiec (rolnik, gra na barabanie w wygnanowskiej kapeli Lipców)