Radomszczyzna

Radomszczyzna

Za portalem muzykatradycyjna.pl:
“Ziemia Radomska posiada coś, co czyni ją wyjątkową w Polsce. Mianowicie jest to żywotność tradycyjnej muzyki wiejskiej, która w dużej mierze jest muzyką do tańca. Granie jej jest okazją, aby ludzie mogli się spotkać, by celebrować ważne wydarzenia lub po prostu się zabawić. Po dziś dzień tańczy się do miejscowych dawnych melodii, czyli mazurka, oberka i polki, ale i do nowszych, pochodzących z miasta: walczyk, fokstrot i tango”

Żywa w Radomiu i okolicach jest w ostatnich latach, tradycja potańcówek, spotkań wspólnotowych w tańcu. Bardzo chcemy rozwijać tę kulturę wśród dzieci. Swoistym zagłębiem tanecznym są okolice Przysuchy, “na zachód od Radomia. Zjawisko nadal ma znaczącą skalę i nie sposób tu wyczerpać tematu wydarzeń tanecznych w Radomskiem (…) Dodatkową specyfiką jest też to, że w Radomskie i do Radomia przyjeżdżają pasjonaci tradycyjnych tańców z innych większych miast Polski. Nierzadko pojawiają się też osoby z innych krajów. Środowisko cechuje międzypokoleniowość zarówno po stronie muzykantów, jak i tańczących. W ogóle zjawisko to, w swej naturze, jest wspólnototwórcze. Znaczące jest to, iż w samym Radomiu mieszkają znakomici tancerze i muzykanci, grający tradycyjną muzykę. Ta radomska cecha przenikania się społeczności wiejskiej z miejską jest cennym potencjałem w tworzeniu sieci społecznej na Radomszczyźnie – nie tylko na rzecz muzyki tradycyjnej”.

Bardzo zależy nam, aby tę właśnie istotę przekazywać dzieciom z Radomia i okolic, korzystając z bogactwa żyjących jeszcze depozytariuszy tradycji na Radomszczyźnie, dając im szansę do krzewienia i rozwijania tej kultury, dopóki mają duże szanse, zwłaszcza, ze w wielu regionach nie ma takich możliwości.

 

Tradycja w działaniu

konferencja o tradycjach regionu

Tradycja w działaniu – Radomszczyzna

Ze względu na panującą pandemię koronawirusa przenieśliśmy nasze działania do sieci. Poprosiliśmy osoby, które przygotowują program szkolenia o opowiedzenie o swoich doświadczeniach. Było to również spotkanie z osobami zainteresowanymi regionem i tematem wykorzystania kultury tradycyjnej w pracy z dziećmi i społecznościami lokalnymi.

 

Małgorzata Synowiec – Wprowadzenie do idei i cele projektu Mały Kolberg

Czesław Pióro – Radomska Szkoła Tradycji

Mateusz Niwiński – Odkrywanie tradycji regionu i przykłady pracy z dziećmi w społecznościach lokalnych

Łukasz Zaborowski – Radomszczyzna – historia i geografia regionu

Beata Domaszewicz – praca z dziećmi przez zabawę

Katarzyna Zedel – umuzykalnianie dzieci przez zabawy ludowe

Krąg animatorów – poznajmy się. Moderacja: Małgorzata Synowiec

zmiana wielkości czcionki
Tryb kontrastowy

Pin It on Pinterest

Share This